KLIMATA PORTĀLS
Publicēts: 23.01.2023.
Informācija sagatavota, izmantojot operatīvo novērojumu informāciju.

Janvāris, 2023

Janvāra 2. dekādes apskats

Janvāra 2. dekādē vidējā gaisa temperatūra Latvijā bija +1,9 °C, kas ir 4,1 °C virs dekādes normas. Dekādes minimālā gaisa temperatūra –8,1 °C tika novērota 20. janvārī Saldū, bet maksimālā gaisa temperatūra +7,4 °C tika novērota 13. janvārī Rucavā.

Vidējās gaisa temperatūras novirze no normas 2023. gada janvāra 2. dekādē, °C

Turpoties siltumam, janvāra 2. dekādē tika pārspēti 6, bet atkārtoti 2 diennakts maksimālās gaisa temperatūras rekordi. Šos un citus gaisa temperatūras rekordus aplūko Gaisa temperatūras rekordu rīkā.

Kopējais nokrišņu daudzums Latvijā janvāra 2. dekādē bija 35,4 mm, kas ir 138% virs dekādes normas (14,9 mm). Visvairāk nokrišņu (56,9 mm) bija Madonā, bet vismazāk Jelgavā - 20,3 mm. Vidēji Latvijā janvāra 2. dekādē bija 6,9 diennaktis ar nokrišņu daudzumu vismaz 1 mm. Visvairāk šādu diennakšu bija Bauskā, Dagdā, Gulbenē, Liepājā, Madonā, Saldū, Ventspilī, Zosēnos - 8 diennaktis, bet vismazāk Ainažos, Daugavpilī, Dobelē, Kolkā, Kuldīgā, Lielpečos, Priekuļos, Rucavā, Rūjienā, Skultē - 6 diennaktis.

Nokrišņu daudzuma novirze no normas 2023. gada janvāra 2. dekādē, %

Par spīti tam, ka janvāra 2. dekādē novēroti atsevišķi atkušņa periodi, vairākās stacijās saglabājās noturīga sniega sega. Biezākā sniega sega novērota 11. janvārī Dagdā - 21 cm.

Vidējais relatīvais gaisa mitrums Latvijā janvāra 2. dekādē bija 93% - no 73% Rucavā līdz 98% Saldū.

Visstiprākās vēja brāzmas (22,8 m/s) tika novērotas 12. janvārī Ventspilī.

Vidējais un maksimālais vēja ātrums Lavijā 2023. gada janvāra 2. dekādē, m/s

Janvāra otrajā dekādē tika novēroti pirmie gājputnu sugu pārstāvji. Jau 13. janvārī Dienvidkurzemes novadā novēroti pirmie meža zosu bari, arī 20. janvārī Liepājas pilsētā un Dienvidkurzemes novada Nīcas pusē tika pamanīti meža zosu bari, todien Nīcas pagastā novēroti arī vairāki desmiti ķīvīšu, bet Madonas novada Mētrienas un Praulienas pagastā redzēta dzērve 1.

Minētie fenoloģiskie novērojumi ļauj izdarīt secinājumu, ka pamazām sākusies gājputnu atgriešanās, kaut arī ne vienmēr putnu pirmie novērojumi liecina par to, ka tie atgriežas no ziemošanas vietām, jo pēdējo gadu siltajās ziemās bieži vairāki īpatņi ziemu pavada mūsu valstī. Līdz šim agrākie novērojumi, kad valstī atgriezušās ķīvītes, bijuši februāra pirmajā dekādē (2004., 2016.), savukārt dzērves – 20. janvārī (2020.) 1.

Janvāra 1. dekādes apskats

Janvāra 1. dekādē vidējā gaisa temperatūra Latvijā bija –2,9 °C, kas ir 0,2 °C zem dekādes normas. Dekādes minimālā gaisa temperatūra –20,0 °C tika novērota 6. janvārī Daugavpilī. Arī dekādes maksimālā gaisa temperatūra tika novērota Daugavpilī, kad 1. janvārī šajā novērojumu stacijā gaiss iesila līdz +11,1 °C. Tas ir jauns Latvijas janvāra maksimālās gaisa temperatūras rekords, par 0,4 °C pārspējot iepriekšējo rekordu, kas 2007. gada 10. janvārī tika reģistrēts Jelgavā un Mērsragā.

Vidējās gaisa temperatūras novirze no normas 2023. gada janvāra 1. dekādē, °C

Janvāra pirmajās 3 dienās kopumā tika pārspēts 41 diennakts maksimālās gaisa temperatūras rekords, kuru starpā bija jau minētais Latvijas janvāra mēneša rekords un Latvijas 2. un 3. janvāra rekordi, bet atkārtoti tika 4 diennakts maksimālās gaisa temperatūras rekordi. Šo un citus gaisa temperatūras rekordus aplūko Gaisa temperatūras rekordu rīkā.

Kopējais nokrišņu daudzums Latvijā janvāra 1. dekādē bija 32,5 mm, kas ir 76% virs dekādes normas (18,5 mm). Visvairāk nokrišņu (43,9 mm) bija Rīgā, bet vismazāk Gulbenē - 18,7 mm. Vidēji Latvijā janvāra 1. dekādē bija 5,9 diennaktis ar nokrišņu daudzumu vismaz 1 mm. Visvairāk šādu diennakšu bija Bauskā - 8 diennaktis, bet vismazāk Ainažos, Alūksnē, Dobelē un Gulbenē - 4 diennaktis.

Nokrišņu daudzuma novirze no normas 2023. gada janvāra 1. dekādē, %

Dekādes laikā mijoties ziemīgiem laikapstākļiem un atkušņiem, bija vērojamas biežas izmaiņas sniega segas biezumā. Visbiezākā sniega sega tika novērota 10. janvārī Dagdā – 14 cm.

Vidējais relatīvais gaisa mitrums Latvijā janvāra 1. dekādē bija 88% - no 74% Rucavā līdz 93% Saldū.

Visstiprākās vēja brāzmas (21,0 m/s) tika novērotas 3. janvārī Liepājā.

Vidējais un maksimālais vēja ātrums Lavijā 2023. gada janvāra 1. dekādē, m/s

Janvāra sākumam neierasti siltais laiks arī dzīvajā dabā rosinājis pirmās atmodas pazīmes. Vietām, galvenokārt valsts dienvidu rajonos, jau piebrieduši ceriņu lapu pumpuri. Saņemta arī ziņa no austrumu pierobežas, Balvu novada, kur 3. janvārī kādā Viļakas apkārtnes mežā novērotas pirmās ziedošās zilās vizbulītes 1.


  1. Dati no dabasdati.lv un latvijasputni.lv. ↩︎